19. Mednarodno arhitekturno razstava z naslovom Intelligens. Naravno. Umetno. Kolektivno. kurira Carlo Ratti. Na ogled bo do novembra 2025.
Razstava je na ogled v pavilijonih in na drugih prizoriščih v Giardinih, Arsenalu in na Forte Marghera.
Misli kuratorja:
»Arhitektura je bila vedno odziv na sovražno okolje. Že od prvih ‘primitivnih koč’ je človeško oblikovanje vodila potreba po zatočišču in preživetju, poganjal pa ga je optimizem: naše stvaritve so si vedno prizadevale premostiti razkorak med neizprosnim okoljem in varnimi, bivalnimi prostori, ki jih potrebujemo,« je izjavil Carlo Ratti.
»Danes ta dinamični pristop dosega novo raven – saj postaja podnebje vse manj prizanesljivo. V požarih v Los Angelesu, poplavah v Valencii in Sherpurju, sušah na Siciliji smo bili priča, kako nas voda in ogenj napadata z neprimerljivo silovitostjo. Leto 2024 je pomenilo temno prelomnico, saj je Zemlja zabeležila najvišje temperature doslej in povprečja so presegle cilj 1,5 °C iz Pariškega sporazuma. V samo dveh letih se je podnebna kriza pospešila na načine, ki presegajo tudi najboljše znanstvene modele.«
»Desetletja je arhitekturni odziv na podnebno krizo temeljil na blaženju – oblikovanju z namenom zmanjšanja vpliva na podnebje. A ta pristop ni več zadosten. Čas je, da arhitektura sprejme prilagajanje: premislek o tem, kako načrtovati za spremenjeni svet.«
»Prilagajanje zahteva temeljit premik v naši praksi. Letos razstava Intelligens. Naravno. Umetno. Kolektivno. vabi različne oblike inteligence, da sodelujejo pri ponovnem premisleku grajenega okolja. Sam latinski naslov Intelligens vsebuje besedo gens (»ljudje«) – kar nas spodbuja k raziskovanju onkraj današnjega omejenega fokusa na umetno inteligenco in digitalne tehnologije.«
»V času prilagajanja mora biti arhitektura v ospredju in voditi z optimizmom. V času prilagajanja mora arhitektura črpati iz vseh oblik inteligence – naravne, umetne, kolektivne. V času prilagajanja mora arhitektura presegati generacije in discipline – od naravoslovnih znanosti do umetnosti. V času prilagajanja mora arhitektura na novo premisliti avtorstvo in postati bolj vključujoča, učiti se od znanosti.«
»Arhitektura mora postati tako prilagodljiva in dinamična kot svet, za katerega zdaj načrtujemo.«
Da bi se soočili z gorečim svetom, mora arhitektura izkoristiti vso inteligenco okoli nas.
Carlo Ratti, kurator letošnjega Bienala, je po izobrazbi arhitekt in inženir, doktoriral pa je kot Fulbrightov štipendist na MIT in zdaj poučuje na Massachusetts Institute of Technology (MIT) in na Politecnico di Milano. Je direktor laboratorija Senseable City Lab in ustanovni partner biroja za arhitekturo in inovacije CRA – Carlo Ratti Associati (Torino, New York City in London).
Več informacij in vstopnice: www.labiennale.org/it/architettura/2025